Drodzy Czytelnicy temat sezonu otwierający jesienne wydanie „Weterynarii w Terenie” został tym razem poświęcony chorobom metabolicznym u bydła w kontekście diagnostyki biochemicznej. Jak przekonuje autor artykułu, dr hab. Przemysław Sobiech, diagnozowanie tychże schorzeń nastręcza dużo trudności, a ich właściwe rozpoznanie należy oprzeć nie tylko na wynikach laboratoryjnych, ale także wywiadzie, badaniu klinicznym i określeniu szeregu czynników środowiskowych wpływających na stan utrzymania i kondycję zwierząt. W naszym stałym dziale „trzodowym” opublikowaliśmy z kolei artykuł dr. n. wet. Artura Jabłońskiego na temat różycy świń, choroby, która jest wywoływana przez bakterię dobrze rozpowszechnioną w środowisku bytowania świń czyli włoskowca różycy. Ale to nie jedyny artykuł z Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Kolejne napisali dla nas: prof. dr hab. Iwona Markowska-Daniel, przedstawiając najnowsze doniesienia dotyczące wariantu H3N2 wirusa grypy świń oraz dr Małgorzata Pomorska-Mól, która tym razem zajęła się problemem mykoplazmowego zapalenie płuc, zwanego też enzootycznym zapaleniem płuc, który stanowi niezmiennie istotny problem w hodowli świń niemal na całym świecie. Kiedy tzw. wskaźniki rozrodowe w fermie zaczynają nagle spadać lub utrzymują przez dłuższy czas na niezadowalającym właściciela zwierząt poziomie, należy bardzo szczegółowo, dokładnie i precyzyjnie przeanalizować wszystkie, najdrobniejsze nawet elementy produkcji. A jak to zrobić? Cenne wskazówki znajdą Państwo w artykule mgr inż. Marka Gasińskiego. A o tym, że warto skuteczne prowadzić programy synchronizacji i indukcji rui przekonuje w swym materiale dr n wet. Bartosz Pawliński z SGGW w Warszawie. W dziale „bydlęcym” zapraszam do zapoznania się z doniesieniami terenowymi, które nadesłali do nas lek. wet. Waldemar Szczurek oraz lek. wet. Krzysztof Grono. Zachęcam Państwa do przesyłania do naszej redakcji krótkich doniesień „z terenu”, które zobrazują problemy, z którymi spotykacie się Państwo na co dzień. Miło mi poinformować, że nasze czasopismo znalazło się w wykazie czasopism naukowych ogłoszonych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za publikację na naszych łamach autorzy otrzymują 3 punkty. Zapraszam do współpracy!
Choroby metaboliczne pojawiające się głównie w okresie okołoporodowym mają charakter polietiologiczny, obejmujący między innymi zdolność krów do adaptacji przemian metabolicznych, błędy managementu i czynniki środowiskowe.
Mycoplasma hyopneumoniae (Mhp) jest pierwotnym patogenem, czynnikiem etiologicznym mykoplazmowego zapalenia płuc u świń. Mykoplazmowe zapalenie płuc, zwane też enzootycznym zapaleniem płuc, stanowi niezmiennie istotny problem w hodowli świń niemal na całym świecie.
Wirusy grypy typu A występują powszechnie u ludzi oraz u wielu gatunków zwierząt i ptaków. Ich genom składa się z segmentowanego RNA, co umożliwia wymianę genów np. między szczepami pochodzącymi od różnych gatunków. Zjawisko to, określane jako reasortacja genów, nie występuje wprawdzie powszechnie, ale było wielokrotnie notowane.
Kiedy tzw. wskaźniki rozrodowe w fermie zaczynają nagle spadać lub utrzymują przez dłuższy czas na niezadowalającym właściciela zwierząt poziomie, należy bardzo szczegółowo, dokładnie i precyzyjnie przeanalizować wszystkie, najdrobniejsze nawet elementy produkcji, które mogą mieć wpływ na zaistniała sytuację.
Na postęp i poprawę w użytkowości rozrodczej trzody chlewnej wpływa wiele czynników: potencjał genetyczny stada zarodowego, żywienie, profilaktyka oraz opieka lekarsko-weterynaryjna i zootechniczna.
Różyca jest wywoływana przez bakterię dobrze rozpowszechnioną w środowisku bytowania świń – włoskowca różycy (Erysipelothrix rhusiopathiae).
Wśród chorób bydła parazytozy zajmują nadal szczególną rolę, stwarzając poważny problem zarówno gospodarczy, jak też sanitarny, bowiem niektóre z nich są czynnikami chorobotwórczymi dla człowieka.
Fermy wielkotowarowe borykają się coraz częściej z trudnymi do opanowania biegunkami prosiąt osesków występującymi w pierwszym tygodniu życia. Problem ten w bardzo wielu przypadkach jest spowodowany niewłaściwym przygotowaniem macior do porodu, brakiem dostępu do dostatecznej ilości wody, przedłużaniem się porodu, niewłaściwym żywieniem.
Na przestrzeni ostatnich lat średnia wydajność krów mlecznych w Polsce systematycznie wzrasta. Większość krów ma potencjał genetyczny pozwalający w szczycie laktacji produkować 60 kg mleka dziennie.
Z dr hab. Przemysławem Sobiechem, prof. nadzw., adiunktem w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, rozmawia Monika Cukiernik.
Celem artykułu było przedstawienie opisu przebiegu i metod rozpoznania zakażeń na tle MEV na fermie norek. Choroba wystąpiła u 160 sztuk nowo wprowadzonych do hodowli norek, nie poddawanych szczepieniu przeciwko parwowirozie. U zwierząt wystąpiły zaburzenia oddechowe, objawy biegunki oraz upadki.
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.
Już po raz trzeci firma Boehringer Ingelheim zorganizowała w Licheniu w dniu 12 września 2012 r. Międzynarodową Konferencję Hyopatologiczną. W tym roku zaproszono sześciu wykładowców z Austrii, Niemiec, Danii, USA i Polski. Byli to zarówno doświadczeni praktycy, jak i uznane autorytety naukowe.